mieszkania pod wynajem - kupno

W co warto inwestować?

Kupno mieszkania na wynajem w Warszawie / Krakowie / Wrocławiu / Poznaniu / Katowicach i innych dużych miastach.

Na rynku mieszkaniowym zakupy inwestycyjne są coraz bardziej popularne. Dla osób które planują kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych np. pod wynajem, sytuacja rynkowa jest sprzyjająca.
Inwestycje w nieruchomości napędzają rekordowo niskie stopy procentowe które utrzymają się na poziomie 1.5 %. Oznacza to tyle że oszczędzanie na lokatach bankowych jest teraz nieopłacalne. Taka sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się przez kilka następnych miesięcy. Dlatego na wynajmie mieszkania inwestor zarabia znacznie więcej niż na lokacie, dodatkowo to dosyć bezpieczna forma inwestowania.

W naszym kraju mamy nadal bardzo duży popyt na wynajem mieszkań, przynajmniej w dużych miastach, spowodowane jest to tym że mieszkania Polaków są przeludnione, dodatkowo wynajem napędza migracja mieszkańców z mniejszych do większych miast za pracą lub edukacją.
Dodatkowo prognozy wskazują że Polski rynek pracy wchłonie jeszcze większą ilość pracowników z Ukrainy pod koniec roku liczba ma zbliżyć się do 2 milionów osób ze wschodu, co jeszcze zwiększy popyt na wynajem mieszkań.

Coraz więcej m.in. młodych Polaków szuka mieszkań pod wynajem w dobrym standardzie i dobrze doposażonych i często w nowym budownictwie. Mieszkanie zakupione np. w stanie deweloperskim zanim zacznie zarabiać musi być wykończone i doposażone w meble i sprzęty AGD. Dlatego coraz częściej inwestorzy kupują od dewelopera mieszkania już wykończone to pozwala skrócić czas od zakupu do wejścia najemcy.

W Warszawie czy w Krakowie rynek wynajmowanych mieszkań powiększa się z roku na rok, popyt na wynajem długoterminowy m.in. w Krakowie w dużej mierze kształtują studenci, natomiast krótkoterminowy turyści.

Kupno mieszkania pod wynajem na co trzeba zwrócić uwagę:

1. Koszty utrzymania czyli wysokość czynszu i innych opłat.

  • Czynsz w nowo oddanym mieszkaniu wcale nie musi być wyskoki często jest niższy od czynszu mieszkań wybudowanych w poprzedniej epoce m.in. w blokach z wielkiej płyty. Dlaczego tak się dzieje? Nowe mieszkania mają obecnie 5 letni okres rękojmi, to znaczy tyle że wszelkie usterki części wspólnych usuwa wykonawca przez kolejnych pięć lat. Natomiast w starym budownictwie koszty wszelkich bieżących napraw czy większych inwestycji związanych np. z wymiana wind, dociepleniem budynku, wymianą okien itp. ponoszą mieszkańcy w tzw. opłacie funduszu remontowego.
  • Opłata za użytkowanie wieczyste - bloki mieszkalne często są budowane na gruncie będącym własnością skarbu państwa, z tego tytułu raz w roku właściciel mieszkania jest zobowiązany do uiszczenia opłat, wielkość opłat zależy głównie od wartości działki , opłata naliczana jest za Procent udziałów w tym przypadku jest to wielkość mieszkania w m2.
  • Ogrzewanie, woda - czy budynek jest docieplony czy, mieszkania maja osobne liczniki, podgrzanie wody ile to wszystko kosztuje, to są bardzo istotne parametry które mogą generować duże rachunki lub oszczędności, warto to sprawdzić przed kupnem, choćby po wyciągach opłat poprzedniego właściciela.

2. Lokalizacja

  • Blisko centrum lub miejsce dobrze skomunikowane z resztą miasta, blisko przystanek autobusowy, tramwajowy, w Warszawie szybko znajdują mieszkania zlokalizowane blisko stacji metra bądź przy uczelniach wyższych.
  • Bliskość sklepów takich jak Biedronka, Lidl, sklep z pieczywem, warzywniak czy też duże Centrum handlowe.

3. Rozkład mieszkania

  • Mieszkanie jednopokojowe (kawalerka) lub dwupokojowe to to czego najchętniej szukają wynajmujący. Mieszkanie usytuowane na wyższych kondygnacjach, chodzi o większe bezpieczeństwo i prywatność.
  • Kuchnia z oknem, ustawne pokoje - miejsce na łóżko szafę ubraniową. 
  • Dodatki takie jak balkon czy miejsce parkingowe - bardzo mile widziane.
  • Lokal z ekspozycją okien na południe, to mieszkanie słoneczne mieszkanie i cieplejsze - zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, to także mieszkanie wolne od wilgoci i pleśni która występuje często w lokalach z ekspozycją okien na północ.

4. Przyszłe korzyści

  • Warto zwrócić uwagą na nieruchomości które zyskają na wartości w czasie przyszłym. Dobrym przykładem jest kupno mieszkania w lokalizacji w której planowana jest budowa metra, gdy powstaje metro rośnie atrakcyjność tych mieszkań, tym samym cena sprzedaży jak i najmu.

5. Rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek wtórny ma te zalety że można nabyć mieszkania w dobrych lokalizacjach w kamienicy lub blokach opartych na konstrukcji rama H (nie mylić wielką płytą). Tutaj liczyłbym na okazje cenowe np. mieszkania do odświeżenia lub szybkiego remontu. 

Rynek pierwotny, mieszkanie pod klucz od dewelopera ma sporo zalet. Główna z nich to że nabywamy mieszkanie w Apartamentowcu.
A jak to brzmi, oceńcie sami: "2 pokojowe mieszkanie w apartamentowcu do wynajęcia".

Przygotowanie mieszkania pod wynajem 

Nie warto zagracać mieszkania, w mieszkaniu powinny być w podstawowe elementy potrzebne do funkcjonowania, łóżko, szafa ubraniowa, meble i stół w kuchni. Odświeżasz mieszkanie? Przemaluj ściany na biało lub na jasne pastelowe kolory. Zabierz nadmiar przedmiotów z lokalu przez co będzie wydawać się bardziej przestronne. Zrób dobre zdjęcia i dodaj profesjonalny opis. Można przygotować również prezentację na której zamieścimy m.in. rzut mieszkania z rozkładem pomieszczeń.

Umowa wynajmu mieszkania PDF / DOC do pobrania 

Umowa najmu lokalu mieszkalnego - wzór umowy.

Wzór umowy w formacie PDF   Wzór umowy w formacie DOC

Komentarze


Napisz komentarz:

Podpis:


   =  (Antyspam)  

awatar 2017-07-26    Tomek
Lokaty już odchodzą do lamusa przykład w miesiącu maj 2017 z lokat i kont oszczędnościowych w bankach wypłacono 5,3 mld złotych. Gdzie te pieniądze zostały przekierowane? - Rekordowo wysokie inwestycje są w obligacje finansowe, złoto i nieruchomości.


awatar 2017-07-11    Maciej
Nic nowego...


awatar 2017-07-09    Krzy
Właśnie szukałem umowy do wypełnienia i do wydrukowania. THX.


awatar 2017-07-07    Agata
Przydatne informacje, dzięki.